SSL Sertifikası ve SEO

Posted on Updated on

ssl sertifikası ve seoSSL Sertifikası, sitenin güvenliğiyle ilgili olan bütün verilerin şifrelenip iletimini sağlamakta ve bu şifrelerin üçüncü şahısların eline geçmesine karşı koruma oluşturmaktadır. Bu şifreleme işlemi de arama motorlarının gözünde büyük bir güven oluşturmakta ve SEO kriteri olarak baz alınmaktadır. Yapısında bulundurduğu “s” ekinden dolayı oluşan “https” url şeklinde yazılan bu güvenlik eklentisi, e-ticaret ve büyük firmalar dahil bir çok firmanın sayfalarında uygulanmaktadır.

Güvenli olan bu url yapısı istendiği şekilde sadece ödeme sayfasında veya üye girişi yapmış olan ziyaretçilerde gösterilecek biçimde de yapılabilir. Tamamen istek doğrultusunda yerleştirilmektedir. Bu nedenden dolayı SSL güvenlik sertifikasını kullanan internet siteleri diğer sitelere nazaran daha güvenilir olduğundan dolayı daha üst sıralara çıkabilmektedir. Bu kullanım gereksiz ve hatalı kullanımı tamamiyle dezavantaja dönüştürmektedir.
SSL Sertifikası kullanan sitelerdek şifreleme ve şifre çözme gibi işlemlerin yarattığı geçikmeler, tarayıcıda önbellek sorunu oluşturabilir. Bu sorun, sitenin normalden biraz daha geç açılmasını sağlar. Diğer bir konu da http ve https yönlendirmelerinin yanlış yapılandırılması durumudur. Bu durumda ciddi bir SEO problemi oluşabilir. Mesela bu her iki url yapısından da siteye erişilebilmesi demek, tekrar edilen içerik sorunu oluşturacaktır ve bu gerçekten önemli bir sorundur. Böyle bir durumdan dolayı SSL Sertifikası geçerliliği olan sitelerin dikkat etmesi gereken asıl konu eğer tek tarzda URL yapısı kullanılacaksa mutlaka 301 yönlendirmesi yapılmalı ve 2 URL yapısı kullanılacaksa kesinlikle canoncial kodu koyularak bu durum arama motorlarına bildirilmelidir.
SSL Sertifikasının artısının eksisine nazaran daha fazla olduğu da bir gerçektir. Sitenizin daha güvenli olması (özellikle e-ticaret siteleri için), daha yavaş açılmasından daha önemli bir SEO kriteridir. Ayrıca kullanıcı olarak baktığımızda da önemi daha fazladır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s