SEO Nedir?

Posted on Updated on

Seo nedirGünümüzde internet çok önemli bir yer teşkil etmektedir, özellikle internet aracılığıyla para kazanan firma sayısı tahimininizden daha fazladır. Peki diyelim ki bir site kurdunuz ve bunun üzerinden gerek satış yaparak gerek tıklanma sayısı sayesinde para kazanmak istiyorsunuz. Fakat siteniz nedense tüm arama motorlarında orta sıralarda hatta en altlarda yer alıyor. Bunu düzeltmenin yolu gayet basit, sizin ihtiyacınız olan tek şey sitenize SEO (arama motoru optimizasyonu) yapmak veya SEO uzmanlarından yardım alarak yaptırmak. Peki  bahsettiğimiz SEO nedir?

Açılımı “Search Engine Optimizer”, yani “Arama Motoru Optimizasyonu” olan SEO’nun amacı, Google, Bing vb arama motorlarında bahsi geçen internet sayfasının üst sıralarda görünmesini, dolayısıyla en kısa sürede en fazla kişiye ulaşarak kar sağlamaktır. Arama motorlarında en üst sıraya çıkmak zordur, bunu para karşılığı yapacağını hatta sonuçlarını garanti eden pek çok program da yine sanal ortamda bulunmaktadır. Bu programlar çeşitli sitelerde otomatik olarak sizin linklerinizi paylaşırlar ve bu sayede reklamınızı yaparlar, ancak bu tarz programların yaptığı reklamlar “yapay” olarak nitelendirdiği için site sahibi tarafından yapıldığı varsayılır ve “spam” olarak değerlendirilir, sonuç olarak arama motorlarının filtrelerinden geçemezler ve dolayısıyla üst sıralara tırmanamaz, dahası arama motoru bünyesinde site sahibi cezaya maruz bırakılır. Arama motorları, sitenizi açtığınız andan itibaren siteyi takip etmeye başlar; sayfaya giren kişi sayısını, başka sitelerde sizin linklerinizin ne kadar paylaşıldığını, sizin sitenizden ne kadar bahsedildiğini ve bunun gibi çeşitli etmenleri inceleyerek popülaritenizi hesaplar, buna göre de arama sonuçlarındaki yerinizi belirler.

Bu noktada sizi yapay reklam yoluna gitmekten kurtaran sistem SEO, sitenizi en üst sıraya nasıl taşıyabileceğiniz hakkında tüyolar veriyor. Konu başlığında veya linklerde anahtar kelimelerin geçmesi bu tüyolara örnek olarak verilebilir. Bu sayede sahip olduğunuz sitenin popülerliğini arttırmanızı, arama motorlarında üst seviyeye çıkmanızı ve kısa zamanda hedefinize ulaşmayı garanti eder.

 

Seo hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz; www.seokriter.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s