Arama Sonuçlarına Reaksiyonlar ve Tıklama Yüzdeleri

Posted on Updated on

arama-sonuclari-ve-tiklanma-yuzdeleriArama motorları üzerinden arama yapan kişiler bu sonuçların neye göre sıralandığını ve bu sıralamaların nelerden etkilendiğini düşünmezler. İnsanlar için önemli olan aradıkları bilgiye en hızlı bir şekilde ulaşmaktır. Bu neden ile bir kişi bir arama yaptığında ilk olarak arama sonucunda ilk sayfaya bakar. Genelde aradığı bilgi bu ilk sayfada çıkar ama bazı durumlarda ikinci sayfayı incelemek için ikinci sayfaya geçer. Fakat arama sonuçlarında insanların üçüncü sayfa yada diğer sayfalara bakma ihtimali oldukça zayıf bir ihtimaldir.

Arama motorları genelde bir arama işlemi sonrasında kullanıcılarına 10 adet sonucun gösterildiği bir sayfalama yaparlar. Kullanıcılar bu sayfalama işleminin ardından karşılarına çıkan sonuçlar arasında ulaşmak istedikleri bilginin olduğunu düşündüğü yazı başlıklarına tıklarlar. Bir ve ikinci sayfada gösterilen sonuçlara tıklama tıklama oranları yazının başlığı, açıklaması ve site adı bir çok faktöre göre değişen ve de kullanıcıların genel eğilimleri tıklama oranları ile ilgili bir istatistiği ortaya çıkarmıştır.

Arama sonuçlarına göre gösterilen sıralamalarda tıklama istatistikleri genel olarak şu şekildedir.siralama-tiklanma-yuzdeleri

Tablodan da anlaşılacağı gibi insanların genellikle ilk sayfada bulunan ilk sıradaki başlıklara tıklama eğilimleri daha fazladır. Bu durumda belirlediğiniz anahtar kelime aramalarında sitenizin ilk üçte olması gerekmektedir. Eğer siteniz bu sıralarda ise yerini korumak için çalışmalara devam etmelisiniz. Bu sayede sitenizin trafiğinde bir azalma ortaya çıkmamış olacaktır.

Unutulmaması gereken bir nokta ise burada gösterilen istatistiklerin genel istatistikler olduğudur. yani arama sonuçlarında web siteniz ilk sırada çıkmayınca sitenizin trafiği olmayacak diye bir şey yoktur. Web siteniz 4 yada 5. sırada bulunduğunda çok daha fazla trafik kazanabilirsiniz. Bu durum aranan kelime için sizin içeriğinizin ya da başlığınızın kullanıcıyı ne kadar etkilediği ile alakalı bir durumdur.

İçeriğinizin başlığının bu noktada ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Arama sonuçlarında ilk üç sırada olmasanız dahi kullanıcının dikkatini çekebilecek bir başlığa sahipseniz çok daha fazla tıklama alabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s