WordPress Seo Uyumlu Kalıcı Bağlantılar

Posted on Updated on

wordpress seo uyumlu kalıcı bağlantılarDünya üzerinde bulunan milyonlarca web sitesinin yarısına yakını WordPress içerik yönetim sistemi kullanılarak kurulmaktadır. Yapısının kolay olması ve istenildiği gibi özelleştirilebilmesi web sitesi sahiplerinin WordPress’i tercih etmesinin en büyük nedeni olarak gösterilebilir.

Hangi platform olursa olsun her web sitesi için bir seo çalışmasına ihtiyaç vardır. WordPress gibi içerik yönetim sistemlerinde seo çalışmaları yapabilmek biraz daha kolay olabilir. İçeriğinde bulunan bir çok eklenti ile seo çalışmalarını çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmemiz sağlanıyor.

Web siteleri için yapılması gereken seo çalışmalarının başında gelen sayfa URL’lerinin seo uyumu fazlasıyla önemli bir konudur. Sayfa URL’lerinde kullanacağımız anahtar kelimeler arama sonuçlarında içeriğimizi üst sıralara taşıyacaktır.

İçeriğimizin başlığı olarak WordPress Seo Uyumlu Kalıcı Bağlantılar” cümlesini belirlediğimize göre bu içeriğimizin barındıracak olan sayfanın URL’si şu şekilde “siteadiniz.com/wordpress-seo-uyumlu-kalici-baglantilar/” olmalıdır.

WordPress içerik kontrol sistemini kullanarak oluşturduğumuz bir web sitesi için sayfa URL’lerini seo uyumlu hala getirmek oldukça kolay bir işlemdir. WordPress içerik kontrol sistemi kullanılarak kurulmuş bir web sitesi için girilen içeriklerin barındırıldığı sayfaların URL’leri varsayılan olarak “siteadiniz.com/?p=106” şeklinde oluşturulmaktadır. Bu durum seo açısından uygun olmayan bir URL biçimi olacağından sayfa URL’lerimizi seo’ya uygun hale getirmeliyiz.

WordPress için seo uyumlu URL’ler oluşturabilmemiz için yapılması gereken admin paneline girdiğimizde karşımıza gelen panelden ayarlar sekmesine tıklayarak Kalıcı bağlantılar bölümüne girmek. Kalıcı bağlantılar alanına giriş yaptığımızda karşımıza çıkan ekranda genel ayarlar bölümünde bulunan seçenekler arasında sayfa URL’lerimizin nasıl oluşturulacağını ayarlayabiliyoruz.

Kalıcı bağlantılar için karşımıza gelen yapılandırma ayarlarında aşağıdakilere benzer bir ekran göreceksiniz.

Varsayılan : siteadiniz.com/blog/?p=123

Gün ve İsim : siteadiniz.com/blog/2014/06/13/sample-post/

Ay ve İsim : siteadiniz.com/blog/2014/06/sample-post/

Sayısal : siteadiniz.com/blog/archives/123

Özel Yapı : /%postname%/

Bu alanda yapmamız gereken işlem az öncede belirttiğimiz gibi sayfa URL’lerimizi seo uyumlu hale getirebilmek için Özel Yapı olan seçeneği işaretlemek olacaktır. Bu işlem sonrasında sayfalarımızın URL’leri az önce de belirtildiği gibi yani “siteadiniz.com/wordpress-seo-uyumlu-kalici-baglantilar/” olarak belirttiğimiz gibi bir yapıya sahip olacak. Bundan sonraki tüm sayfalarınızın URL’leri seo uyumlu olarak oluşturulmaya devam edecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s